artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Frances & McDowall
Wydawnictwo The old Stile PressSą małżeństwem od prawie 40 lat i równie długo prowadzą wydawnictwo The Old Stile Press, gdzie projektują i drukują ręcznie książki w limitowanych nakładach (100-250 egzemplarzy). Współpracują z pisarzami, poetami, grafikami. Są jednym z najbardziej renomowanych wydawnictw tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, a ich książki są w zbiorach wszystkich najważniejszych publicznych i prywatnych kolekcji w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami.

Podróż Tomasza Wierszoklety
Tomasz Wierszokleta, znany także jako Tomasz z Erceldoune, istniał naprawdę i żył w XIII stuleciu. Wędrując samotnie przez lasy opactwa Melrose w Roxburghshire, ujrzał piękną damę jadącą na stępaku. Wziął ją za Królową Nieba. Zaprzeczyła temu i powiedziała, że jest z "innego kraju". Była raczej Królową Wróżek. Potem następuje podróż przez inne światy, którą Tomasz relacjonuje w wizjonerskim poemacie; dotarł on do nas w formie różnych ballad i kilku romansów-proroctw datowanych na piętnasty wiek. Tutaj wykorzystaliśmy późniejszą wersję jednego z tych tekstów: opowiada ona o tym, jak Tomasz wyznaje miłość i jak się w końcu kochali, i o wielu ich przygodach, zanim rozstali się pod drzewem Eildon - wcześniej jednak Dama wręczyła mu dar prawdy i odtąd Tomasz jest znany jako Prawdziwy Tomasz. Ta tajemnicza i wciągająca opowieść zdaje się ciągle mocno oddziaływać na naszą psychikę - moc przemieniania ukrytej muzy jest nadal bardzo silna.

Rajski kierowca
Tekst tej cokolwiek nietypowej książki został spisany słowo w słowo z taśmy, na której nagrano wspomnienia jednej nocy przepełnionej niezwykłymi snami, wizjami, halucynacjami powstałymi pod dobroczynnym wpływem morfiny podanej w szpitalu, wiele lat temu, by złagodzić ból pooperacyjny. Źródłem obrazów są fotografie wybrane, uproszczone i przetworzone przez autora/drukarza, by odtworzyć choćby w przybliżeniu wizualne aspekty tego ekstatycznego doświadczenia. Nieoczekiwany rozwój wydarzeń, po tym, jak książka została już przemyślana, zaprojektowana i wydrukowana, spowodował konieczność pojawienia się jakiegoś "Posłowia" - tak, więc dodatkowa czterostronicowa broszurka jest dołączana luzem do każdego egzemplarza.
<< powrót