artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Maria Diduch


Urodzona w 1947 r. Studia: PWSSP w Łodzi, Wydział Ubioru. Dyplom: 1973 r. Od 1973 mieszka i pracuje w Holandii. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją, książką artystyczną, sztuką papieru, tworzy obiekty przestrzenne. Laureatka wielu nagród ( m.in. Złoty Medal, Międzynarodowa Wystawa Grafiki, Sztokholm 1996; Grand Prix, International Lace Biennale, 2002). Udział w kilkudziesięciu wystawach tkaniny i książek artystycznych w kraju i zagranicą; od 1996 r. udział w wystawach "Współczesna Polska Sztuka Książki". Prace w zbiorach Muzeum Narodowego (Warszawa, Wrocław), Muzeum Papieru (Duszniki Zdrój), bibliotek w Stanford, Hadze i Warszawie. Nagrody (m.in.): Grand Prix Reine Fabiola, Biennale Sztuki Inspirowanej Koronką, Bruksela2002.

Reliefy
Chodzi o stworzenie książki, w której tekst nie pozwala się współcześnie odczytać, ponieważ nie ma to znaczenia. Chodzi głównie o sama formę książki, a treść jest jedynie zasugerowana znakami. Znaki tutaj umieszczone są jakąś reminiscencją pierwszych prób porozumiewania się ludzkości, początkiem powstawania pisma.

Galilejskie dzbanki
Podobnie jak wino kolejne strony książki można ciągle pomnażać, dodawać nowe stronę, budować większy w swej pojemności obiekt książkowy.
<< powrót