artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Andi McGarry
Wydawnictwo Sunmoon & WexfordUrodzony w 1962 r. Studia: Gateshead Technical College i Brighton University (sztuki piekne). Dyplom: 1984 r. W 1986 roku założył wydawnictwo Sun, Moon and Stars Press, by produkować ręcznie własne, unikatowe książeczki. Brał dział w wielu wystawach, festiwalach i targach książki artystycznej w całej Europie. Otrzymał liczne nagrody, ostatnio: Northern Arts, 'Year of the Artist' Award 2000; Irish Arts Council's 'Art Flight Award' 1999 i 2000. Razem z Wexford Arts Centre organizuje co roku we wrześniu festiwal książki artystycznej w Wexford w Irlandii, który jest jedną z największych imprez tego rodzaju w Europie.

Obozowisko
Skapcaniałe serce podskoczyło na wspomnienie, jak to się kiedyś obozowało. Tekst zbliżony do haiku snuje nitkę drogi "na daleką północ" przez kolorowe plamy atramentu. Śmiech, tak jak tylko dziewczęta potrafią się śmiać, rozbrzmiewa w namiocie i poza nim. Każdy egzemplarz zawiera trochę inną opowieść. W niektórych są muszki, a w innych nie, w niektórych płonie ognisko, w niektórych pada deszcz, a w innych właśnie przestał - we wszystkich jednak rozbrzmiewają piski i chichoty dziewcząt.

Pogoda porno
Nasz trener ten Holender Ruud Guillit powiedział, że Newcastle United będzie grał "seksowną piłkę". Taaak - powiedziałem i pomyślałem o seksownej pogodzie. Pogoda często przybiera ponętną, żeńską formę, kiedy układa się między okładkami. Zapiski wiosłem Nowe zapiski wiosłem opowiadające o wyprawie łódką zieloną jak groszek. Słowa i rysunki wykonane czarnych tuszem kreślą mapę jednodniowej rodzinnej wycieczki w środku lata. Ja w załodze, zmoknięty pies. A artysta lamentuje, że śliczna Liza nie nosi bikini w trakcie wiosłowania, nie może więc udawać, że jest Amazonką!

Chodźmy zrywać winogrona
Dokumentuje wariacki pomysł, który strzelił do głowy - na winobranie! Bez żadnego adresu, autostopem kompletnie bez grosza wpadając po drodze na Cyganów, tyle zarabiając by dostać się do Holandii i zobaczyć Van Gogha.
<< powrót