artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Marek Gajewski


Urodzony w 1955 r. Studia: PWSSP w Łodzi, Wydział Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem: 1983 r. Zajmuje się grafiką warsztatową, projektową, malarstwem, książką artystyczną i poezją. Laureat wielu nagród, m.in. na IV Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji i Książki Artystycznej (1997 r.) oraz w konkursie "Współczesna Polska Sztuka Książki" (1998 r.). Wiele wystaw indywidualnych, udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą; od 1997 r. udział w wystawach "Współczesna Polska Sztuka Książki". Prace w zbiorach w Muzeum Narodowym i w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w większości bibliotek uniwersyteckich w Polsce, w Muzeum Książki w Meksyku oraz w kolekcjach prywatnych w Australii, Francji, Szwajcarii i Austrii.

Astronomia
Próba pozaliterackiego połączenia wierszy różnych tematycznie, traktujących o tym samym. O wiecznym trwaniu mimo, a może dzięki naturalnej zmianie i przekształceniach wszystkiego we wszystko lub niczego we wszystko. Trzeci z wierszy Baczyńskiego wprowadzonych do książki wyjaśnia i specyficzną, warstwową formę książki, i nawet celowość użytych materiałów. Ciekawostką jest to, że od momentu powstania tych wierszy upływa właśnie 60 lat, a czas je oszczędził.

Pomiędzy
Książka wygląda na skrzynkę do przechowywania ważnych rzeczy, o których wszyscy zapomnieli. To taka właśnie skrzynka. Z różnymi rzeczami o i dla człowieka. Ta książka traktuje o naszych, jak ja to nazywam, "wyjściach awaryjnych". Miejscach - punktach w przestrzeni mentalnej, gdzie możemy się schronić. Gdzie jesteśmy w stanie trwać w ciszy i skupieniu mimo dookolnego hałasu? Te miejsca wyznaczają każdemu jego i wspomnienia, i marzenia jednocześnie. Zresztą ta dychotomia to najprostsze nawiązanie do wierszy Leśmiana.
<< powrót