artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Darek Kaca


Urodzony w 1960 r. Studia: ASP w Łodzi, Wydział Malarstwa i Grafiki. Dyplom: 1994 r. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i książką artystyczną. Adiunkt w ASP w Łodzi. Nagrody: Grand Prix w konkursie na znak graficzny Darmstadt House w Płocku, wyróżnienie w konkursie na znak graficzny "Współczesnej Polskiej Sztuki Książki". Kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą; od 1995 udział w wystawach "Współczesna Polska Sztuka Książki". Prace w zbiorach bibliotek, muzeów w kraju i zagranicą (Tokio, Stanford, Hamburg, Kuala Lumpur).

Odyseja
To opracowanie jednego wiersza w formie książki, którą można rozkładać niczym harmonię lub wstęgę. Tekst jest wycięty ręcznie z matrycy i drukowany raz jako ciemny ślad na jasnym tle, a innym razem w kontrze. Stanowi on, poprzez odpowiednie wkomponowanie, istotny element ilustracji. Pozostałe elementy formalne książki, to drukowane płaszczyzny w różnych stopniach szarości (zmieniające swoją jasność tzw. druk irysowy) z umieszczonymi na nich śladami pędzla; tak jest na 3 rozkładówkach, na pozostałych ślady pędzla występują na tle papieru obok tekstu lub łączą się z nim w elementarne całości.

Przechowalnia prostych gestów i Odkrycie dyskretnego śladu
Proces powstawania tych książek jest dwustopniowy. W pierwszym odruchu zostaje naniesiony ślad lub wiele śladów pędzla, które wykonuję białym tuszem, i które ze względu na bardzo małą różnicę walorową są słabo widoczne. Dopiero drugi etap (jest to rysunek piórkiem szarym tuszem) mozolny i niemalże "archeologiczny" wydobywa wcześniejsze gesty. Zasada kompozycyjna jest w obydwu książkach prawie jednakowa i opiera się na stopniowym wzroście dramaturgii uzyskiwanym poprzez zwiększanie ilości elementów i coraz większe zaczernianie tła.
<< powrót