artyści | wydawnictwa | o sztuce książki | program edukacyjny | projekty
Zbigniew Makowski


Urodzony w 1930 r. Studia: ASP w Warszawie, Wydział Malarstwa. Dyplom: 1956 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem; poeta. Ma w dorobku ponad 200 książek unikatowych. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1973) i Nagrody im. Jana Cybisa (1992). Ponad 80 wystaw indywidualnych i zbiorowych; w 1972 reprezentował polską sztukę na XXXVI Biennale Sztuki w Wenecji; od 1995 udział w wystawach "Współczesna Polska Sztuka Książki". Prace w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i na całym świecie.

Noc Listopadowa
Związki duchowe i emocjonalne ze Stanisławem Wyspiańskimi Powstaniem Listopadowym (1830),wychowanie w kulcie idei niepodległościowych i specjalnego podziwu dla S, Wyspiańskiego. Książka w żaden sposób nie jest wykładem a usiłuje przedstawić istnienie Wyspiańskiego w artystycznym)plastycznym) i poetyckim formowaniu się tworzenia dzieła, Unikalne w historii dramatu wprowadzenie postaci z mitologii greckiej na polską ziemie, na ziemię Łazienek, wywarło na mnie wielki wpływ, także i ilustracje do Iliady i Odysei, ponadczasowe podejście do motywów.

Tabula Itineraria Marszruta-plan podróży.
W książce przedstawione są momenty zwrotne w biografii artysty - malarza, poety, prozaika, kolejne wybierania drogi - dochodzenie do własnej osobowości artystycznej.
<< powrót